Znajomość języka obcego otwiera nowe horyzonty i daje możliwości. Nie chodzi tutaj jedynie o pracę, choć obecnie praktycznie na każdym wyższym stanowisku znajomość języka angielskiego to podstawa. Dodatkowo znając język możemy równie dobrze pracować zdalnie współpracując z zagranicznymi firmami. Poza kwestią kariery, znajomość języka obcego daje nam swobodę: w podróżowaniu, zawieraniu nowych znajomości. Tutaj można byłoby wymienić całą masę aspektów, dlaczego znajomość języka angielskiego jest ważna i w jakich sferach życia może pomóc, jednak w dzisiejszym wpisie skupimy się na tym, czy przedszkole to odpowiedni czas na rozpoczęcie przygody z angielskim.

Czy nauka języka angielskiego w przedszkolu ma sens?

Tutaj zdania są podzielone. Jedni uważają, że to strata pieniędzy i czasu, bo dziecko ucząc się piosenek i słodkich rymowanek nie wyniesie z tych lekcji nic istotnego, natomiast inni twierdzą, że budowanie fundamentów językowych jest istotne. W wielu przedszkolach publicznych nauka języka angielskiego została wpisana w programę podstawową i takie zajęcia odbywają się regularnie w ramach planu dnia. To świadczy o tym, że nasz system nauczania się zmienia i dostrzega potrzebę nauki języka obcego wśród dzieci. Faktem jest, że kilkunastominutowe zajęcia nie nauczą dziecka płynnego mówienia czy odpowiedniego akcentowania. Jednak wcale nie o to chodzi. Angielski w tym wieku ma być miło spędzonym czasem z rówieśnikami, a zajęcia powinny przebiegać tak, aby dziecko nie uważało ich za naukę, a właśnie za zabawę. Ważne w tym jest także podejście rodziców. Wielu z nich ma zbyt ambitne oczekiwania co do umiejętności językowych w tym wieku. Należy bowiem pamiętać, że nauka języka to proces długotrwały, a efekty nie będą widoczne od razu. Same zajęcia, choć z pewnością dadzą pewien zalążek wiedzy, na dłuższą metę nie będą miały głębszego sensu, jeśli wiedza ta nie będzie pogłębiana i rozwijana dodatkowo. Chodzi tutaj o zajęcia dodatkowe czy naukę w domu z dzieckiem, a przede wszystkim o zaangażowanie.

Ważna jest także metoda nauki języka angielskiego

Maluchy przyswajają wiedzę, jednak musi ona zostać im odpowiednio podana. Żaden przedszkolak nie będzie siedział w bezruchu i słuchał i powtarzał słówek. No, może będzie jeśli pani będzie tego wymagała, ale z całą pewnością nie będzie to dla niego atrakcyjną formą nauki. W tym wieku dzieci uczą się poprzez wykorzystanie wszystkich zmysłów i planując scenariusze lekcji warto wziąć to pod uwagę. Tak naprawdę istnieje wiele skutecznych metod nauki, jednak wszystkie sprowadzają się do nauki w ruchu, działania i uczenia się podczas codziennych sytuacji. Taka forma z pewnością będzie interesująca dla malucha i przykuje jego uwagę.

Zajęcia z języka angielskiego w przedszkolu – tak czy nie?

Zajęcia językowe w tym wieku to forma zabawy, jednak przez zabawę właśnie dzieci przyswajają nowe umiejętności. Nie oczekujmy więc akademickich zdań czy akcentu jak u native speakera. Mierzmy siły na zamiary i traktujmy te zajęcia jako podstawę do dalszego rozwoju i zdobywania umiejętności językowych. To baza, zalążek, który ma sprawić, że dziecko polubi naukę języka obcego, będzie się z nim czuło komfortowo i z radością będzie zdobywać nową wiedzę.