zajęcia gimnastyczneĆwiczenia gimnastyki korekcyjnej są formą ćwiczeń dla najmłodszych. Zapobiegają one wielu zmianom w posturze dziecka oraz stanowią element rehabilitacji dla dzieci, które posiadają wady postawy. Zajęcia sportowe wraz z gimnastyką korekcyjną prowadzi się w przedszkolach oraz klasach podstawowych, w których wzrost dzieci jest bardzo szybki, przez co pojawiają się wady postawy. Jest to również spowodowane słabym napięciem mięśniowym, które zmieniają postawę.

Dlaczego gimnastyka korekcyjna jest potrzebna?

Gimnastyka to zbiór ćwiczeń, które przy potrzebie zwiększonej ilości ruchu u dzieci znakomicie się sprawdzą działając na korzyść postawy i zdrowia. Zajęcia sportowe z elementami gimnastyki korekcyjnej w prywatnym przedszkolu to najlepsza forma zabawy poprzez ruch. Regularne ćwiczenie korekcyjne pozwalają dziecku potrafić panować nad swoim ciałem i w sposób dobry dla postawy się bawić. Gimnastyka to połączenie wielu pozycji i zabaw, które w przyjemny sposób zmieniają poruszanie się dzieci oraz ich świadomość na temat unikania szkodliwych działań ruchowych.

Wady postawy jakie są poddawane korekcji dzięki gimnastyce:

– Skrzywienia boczne kręgosłupa

– Plecy wklęsłe

– Płaskostopie

– Plecy okrągłe

Zabawa i zdrowie dzięki gimnastyce korekcyjnej

Zajęcia sportowe z ćwiczeniami gimnastyki korekcyjnej w przedszkolu są nieskomplikowane i składają się z pełzania, biegania, chodu, skakania oraz rzucania. Gimnastyka nie jest sportem ocenianym za czas wykonywania ćwiczeń, gdyż najważniejsze jest w niej staranne i dokładne ich wykonanie. Przy korzystaniu z zajęć sportowych wraz z elementami gimnastyki korekcyjnej w przedszkolu przez kilka lat możemy spodziewać się efektów wypracowania wad postawy. Zajęcia z gimnastyki nie maja ograniczeń wiekowych, dzięki czemu każde dziecko oraz dorosły może wyćwiczyć swoje ciało dbając o zdrowie. Ważne jest przy prowadzeniu zajęć z sportowych, by ćwiczenia były dobrane do wieku uczestników oraz by prowadzący w ciekawy i interesujący sposób je prezentował. Częstym wyborem jest stosowanie gier i zabaw, które zdecydowanie zwiększają zaangażowanie i chęci u dzieci. Jest to dodatkowa mobilizacja do wykonywania ćwiczeń wpływających na zdrowe nawyki postawy i ruchu.

Efekty zajęć gimnastyki korekcyjnej

Warto zapisać swoje dziecko na zajęcia sportowe wraz z gimnastyką korekcyjną, gdyż dzięki temu możemy zapobiec wadom postawy oraz zadziałać rehabilitacyjnie na znane nam już wady. Jest to różnorodna forma zmieniania działalności ruchowej, która wpływa na postawę ciała oraz możliwości ruchowe. Każde dziecko potrzebuje ruchu, dlatego też ważne, by podczas zajęć przedszkolnych dzieci mogły się bawić i uczyć zdrowych nawyków.