Kiedy urlop rodzicielski dobiega końca, rodzice muszą znaleźć opiekę dla swojego dziecka. Powrót do pracy jest zazwyczaj nieunikniony, więc pociecha powinna w tym czasie pozostawać pod troskliwą opieką. Komu ją powierzyć? Jedną z najpopularniejszych opcji jest oczywiście żłobek i przedszkole. Dlaczego warto wybrać te placówki? Jakie korzyści płyną z uczęszczania do nich? O tym przeczytasz w dalszej części naszego artykułu!

Nowe znajomości i funkcjonowanie w grupie

Przedszkole to doskonałe miejsce do tego, aby nawiązywać nowe znajomości. Dzieci, które znajdują się w gronie rówieśników w bezpiecznym miejscu wypełnionym zabawkami chętnie komunikują się między sobą, wspólnie się bawią. Choć kilkulatki jeszcze nie wchodzą w głębsze relacje, to i tak mają już pierwsze sympatie, kolegów i przyjaciół. Otwierają się przed nimi, pozbywają wstydu czy zwalczają swoją nieśmiałość. To przyda się także później – w szkole i dorosłym życiu.

Rozwój umiejętności i większa samodzielność

W domu rodzice często wyręczają dzieci w podstawowych czynnościach. Oczywiście celem jest szybsze ubranie czy dokładniejsze umycie zębów. Jednak tym samym dziecko nie ma przestrzeni do tego, aby nauczyć się samodzielnie dbać o higienę, wiązać buty czy wkładać czapkę.

W przedszkolu, funkcjonując w grupie, maluchy uczą się od siebie nawzajem. Motywuje ich to, że kolega czy koleżanka sam wkłada kurtkę czy je posiłek. Oczywiście jest do tego dodatkowo zachęcany przez nauczycieli. Ważne, aby panująca w przedszkolu atmosfera sprzyjała podejmowaniu prób, nawet jeśli te kończą się niepowodzeniem.

Zaspokajanie naturalnej ciekawości świata i zdobywanie wiedzy

Dzieci są niezwykle ciekawe świata. Szukają sposobności do tego, żeby znajdować odpowiedzi na nurtujące je pytania. Ale nie tylko – chętnie chłoną wiedzę matematyczną, przyrodniczą, kulturalną, językową. Przedszkole, w którym odbywają się spotkania z podróżnikami, wystawiane są teatrzyki, odbywają się zajęcia sportowe, muzyczne, naukowe oraz wiele innych to niezwykle kreatywna przestrzeń. Dzieci uczą się poprzez naśladowanie i poprzez zabawę. Szybko zapamiętają słowa piosenek, angielskie zwroty i podstawowe wyrażenia, wierszyki. Będą miały okazję, aby nie tylko robić to, co ich interesuje, ale też poznawać nowe rzeczy, które być może okażą się nową pasją. Przedszkole to arena do odkrywania pierwszych talentów!

Nauka zasad

Przestrzeganie zasad bywa dla dzieci trudne. Czasem nie wiedzą one, dlaczego należy „być grzecznym”. Mają problem z poskromieniem swoich emocji czy kontrolowaniem ich. Oczywiście jest to naturalnym etapem rozwoju i zmienia się wraz z wiekiem. Przedszkole daje dzieciom przestrzeń do tego, aby zrozumieć, czym są zasady i dlaczego należy ich przestrzegać. Chodzi tu o sprzątanie zabawek czy pomoc w nakrywaniu stolików. Kilkulatki bardzo chętnie uczestniczą w dorosłych zajęciach, pomagają ciociom i są dumne z własnych osiągnięć.