Osiągnięcie przez dziecko wieku przedszkolnego oznacza dla rodziców jedno – konieczność zmierzenia się z wyborem odpowiedniej placówki edukacyjnej. Podjęcie decyzji nie jest prostym zadaniem, a ostatecznego wyboru nie ułatwia także ilość dostępnych placówek. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie – jakie przedszkole wybrać: prywatne czy państwowe? Które z nich będzie lepsze? Odpowiedzi szukamy w poniższym artykule.

Różnice między przedszkolem prywatnym a państwowym

  1. Organizacja

W przypadku przedszkoli prywatnych nie ma sztywno określonych zasad co do godzin na realizację podstawy programowej. W publicznych placówkach obowiązuje natomiast zasada maksymalnie 5 godzin, które poświęca się na realizację programu. Dla jednych rodziców jest to wygoda, dla innych stwarza problemy dotyczące odbioru dziecka o wczesnej porze – a dłuższy pobyt wymaga tu dopłaty.

  1. Wiek dzieci 

Przedszkola prywatne przyjmują zazwyczaj już 2,5-letnie dzieci, a wybrane z nich są otwarte także na młodsze maluchy. Możliwość realizacji wychowania przedszkolnego w placówkach publicznych mają natomiast dzieci, które ukończyły 3 lata.

  1. Liczebność grup

W placówkach prywatnych grupy przedszkolne są zazwyczaj kameralne. Warto tu zaznaczyć, że im mniejsza jest grupa, tym wychowawcom łatwiej jest poznać dzieci i skupić się na ich indywidualnych potrzebach i zdolnościach. Zgodnie z rozporządzeniem MEN, w przedszkolu państwowym, w grupie może być natomiast maksymalnie 25 dzieci.

  1. Proces adaptacji

Rodzice doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak dużym i niełatwym przeżyciem dla dziecka są pierwsze dni w przedszkolu. Prywatne placówki organizują zajęcia adaptacyjne, dzięki którym przedszkolaki na spokojnie i z rodzicami poznać mogą wnętrza przedszkola. W przypadku placówek publicznych – czasem oferują możliwość spotkań adaptacyjnych, jednak wciąż nie jest to standardem.

  1. Zajęcia dodatkowe

W przedszkolach prywatnych wszelkie zajęcia dodatkowe są ujęte w cenie czesnego. Oferta zajęć jest znacznie bogatsza, co daje rodzicom szersze możliwości wyboru tych, dopasowanych do indywidualnych zainteresowań dziecka. W placówkach państwowych zapewnia się zazwyczaj dzieciom podstawowe zajęcia. Spotkać się można także z tymi dodatkowymi, od niedawna są one darmowe, jednak ich oferta – znacznie bardziej ograniczona.

Jak podjąć decyzję?

Wybór przedszkola jest kwestią w pełni indywidualną i zależną od wielu kwestii. Należy pamiętać, że dziecko spędzi w placówce kilka lat, dlatego oprócz powyższych, duże znaczenie mają również m.in. opłaty i lokalizacja. Porównanie i omówienie największych różnic może pomóc rodzicom w wyborze przedszkola. Przed podjęciem decyzji warto wybrać się także na spotkanie w placówce. W ten sposób łatwiej jest ocenić panującą tu atmosferę, można też porozmawiać z wychowawcami i dyrekcją – a to z pewnością rozwieje niektóre wątpliwości i pomoże dokonać wyboru.